| Telefon: +36 22 501 632

Seacon Europe Kft. | 8000 Székesfehérvár, Móricz Zs. u. 14.

A kiberbiztonság szempontjából az elmúlt évben is nagyon sok fenyegetés jelent meg, azonban az informatikai rendszerek gyors fejlődésével, és a különböző világpolitikai események és helyzetek bonyolódásával 2020.-ban még több veszélyre kell felkészülnünk.

Hat részből álló minisorozatunk második témája a Durva hamisítások (Deepfakes)

A Durva hamisítások még nagyobb fenyegetéssé válnak ‒ politikai és gazdasági szempontból egyaránt

A Durva hamisítások (Deepfakes) félelmetes, (a mesterséges intelligencia rossz célú felhasználásával) létrehozott videók és prezentációk. Lássunk egy Youtube példát, szánjunk egy percet a következő videó megtekintésére:

Mark Zuckerberg ‘deepfake’ will remain online

Vajon (miután elkezdte nézni a videót) ön mit gondolt első látásra?

Bizonyára, mint nagyon sokan mások is, akik a fenti videót megnézték, valószínűleg az első pillanatban azt hitte, hogy Mark Zuckerberg beszél ebben a videóban (‒ persze kivéve, ha nem). ‒ És NEM!

Ez egy olyan videó, amelyben a videó készítője az üzenetben mindössze Zuckerberg hasonlóságát használta ki. Ez a fajta videó egy durva hamisítvány (angolul deepfake).

A választásokba való külföldi beavatkozás digitális technológiák felhasználása szenvedélyes vita tárgyát képezi a 2016-os amerikai választások óta.
Az elmúlt hat-nyolc évben feltételezhetően sok hamisítvány készült el, és szerepelt a politikában szerte a világon, a  2020-as amerikai elnökválasztás felé haladva pedig még súlyosabb problémává válhat a fentihez hasonló durva hamisítványok politikai agitációs és propaganda célú felhasználása.

Miközben a durva hamisítványok kezdetben nagy népszerűségnek örvendtek ‒ mint például hírességek pornográf videóinak a célszemély beleegyezése nélküli létrehozására használt eszköz ‒, valamint a bosszúpornó, ezeket mára már a politikai manipuláció eszközeiként is felhasználják.

Figyelemre méltó példa a Nancy Pelosinak, az amerikai kéviselőház elnökének manipulált videója, amelyet 2019. elején bocsátottak ki és osztottak meg. A videofelvételt úgy manipulálták, hogy Pelosi beszéde elhomályosuljon annak érdekében, hogy részegnek tűnjön. Széles körben osztották meg, milliók látták, és a nézők közül sokan valóban azt hitték, hogy az, amit látnak, igaz!

Más kiemelkedő politikai szereplők, köztük Donald Trump amerikai elnök és Barack Obama volt amerikai elnök is durva hamisítvány áldozatai voltak, és arra számíthatunk, hogy ezt a számítógépes technológiát a közeljövőben még szélesebb körben fogják politikai fegyverként felhasználni szerte a világban politikai manipulációk céljára.

A durva hamisítványok 2020-ban egyre nagyobb számítógépes fenyegetést jelentenek, és nemcsak a 2020-as amerikai választásokra irányulnak, hanem más nemzetközi célok elérésére is felhasználják azokat.

Mivel a Forrester már előre jelezte, hogy a durva hamisításokhoz köthető csalásokba történő pénzbefektetések 2020-ban meghaladják a 250 millió dollárt, feltételezhető, hogy az ilyen típusú csalások a vállalkozásokat sem fogják megkímélni, elkerülni.

(A következő cikkünk az IoT eszközök biztonsági veszélyeivel foglalkozik)